AK77
29Sep/13Off

Geråscupen 2013

Geråscupen 2013

 
 Vi tog även detta året lagpriset för killarna i våran egen tävling Geråscupen.
 10 brottare och resultatet blev 8 medaljer.
 Guld: Matias Persson K 35 kg, Johan Lind K 53 kg,
 Simon Borkenhagen P 38 kg och Julius Hjälm P 42 kg
 Silver: Alicia Kozovska F/y 29 kg och Hampus Pettersson P 47 kg
 Brons: Marco Coso K 26 kg och Dominic Segedi  K 38 kg
 
Geråscupen 2013 lagpris coacherna Jenny och Simon

Geråscupen 2013 lagpris
coacherna Jenny och Simon

24Sep/13Off

Anmälda Geråscupen

Senast uppdaterad 26 sep kl 21.58 (79 st)

F/Y 26 kg
Diamond Ekner Göteborgs AK
Ella Hellman Göteborgs AK
Ami Olsson Öis

F/Y 29 kg
Alicia Kozovska AK 77
Maya Ottersteen Öis
Sanna Lathi Kungsbacka BK
Anne Svarstad Snogg bryting

F/Y 35 kg
Amanda Lundin Falköping ABK
Evelina Olsson Kungsbacka BK
Linn Olsson Kinna AK

F/Y 42 kg
Ronja Lind Falköping ABK
Julia Lind Falköping ABK
Olivia Persson Falköping ABK
Rita Sandgren Kinna AK

F/Ä 32 kg
Linette Karlsson Skene BK

F/Ä 37 kg
Sofia Svensson Öis
Linnea Olsson Kinna AK

F/Ä 48 kg
Ina Löfström Uddevalla AK
Ebba Jansen

F/Ä 57 kg
Emelie Silverin Kungsbacka BK

Knatte 26 kg
Elliot Frost BK Bryggan
Tim Bergfalk Göteborgs AK
Marco Coso AK 77
Isak Ingemarsson Kinna AK

Knatte 29 kg
Noah Hellman Göteborgs AK
Enok Tonmyr Göteborgs AK
Isak Rydberg Falköping ABK
Jonathan Lundin Falköping ABK
Adam Silverin Kungsbacka BK
Liam Karlsson Kile'n Kinna AK

Knatte 32 kg
David Karlsson Skene BK
Alexander Vafai Öis
Edvin Gustavsson Falköping ABK
Petter Lundh Kungsbacka BK

Knatte 35 kg
Andreas Tuovila Göteborgs AK
Matias Persson AK 77
Elis Ottersteen Öis
Simon Johansson Öis
Lukas Fläring Falköping ABK
Max Alfredsson Viskafors AK
Oliver Eriksson Alebrottarna

Knatte 38 kg
Dominic Segedi AK 77
Adam Strandner Öis

Knatte 42 kg
Lucas Nilson Garcia AK 77
Wiggo Johanesson Öis
Johan Lang Öis
Alexander Johansson Kungsbacka BK
Fabian Jansen
William Alfredsson Viskafors AK

Knatte 47 kg
Oskar Strandevall Göteborgs AK

Knatte 53 kg
Johan Lind AK 77

Knatte 59 kg
Andreas Sunvall Kungsbacka BK
Mattias Providell Öis

Pojk 35 kg
Jonatan Jednell Göteborgs AK
William Nilsson Uddevalla AK

Pojk 38 kg
Simon Borkenhagen AK 77
Miru Olsson Öis
Sondre Svarstad Snogg bryting

Pojk 42 kg
Anton Jalneskog BK Bryggan
Emil Tuovila Göteborgs AK
Gorgi Dolinska AK 77
John Högström AK 77
Marcus Persson AK 77
Felix Bengtsson Falköping ABK
Benjamin Warnerfelt Kinna AK
Oscar Johansson Kinna AK
Julius Hjälm AK 77

Pojk 47 kg
Samuel Flood Göteborgs AK
Hampus Pettersson AK 77
Albin Lysell Göteborgs AK
Leo Lathi Kungsbacka BK
Hannes Björnqvist Viskafors AK

Pojk 53 kg
Hampus Hansson AK 77
Hannes Rydberg Falköping ABK
Raim Abdulraim Kungsbacka BK

Pojk 59 kg
Ali Nejati Kungsbacka BK
Rickard Persson Kinna AK

Pojk 66 kg
Adam Foureaux Kungsbacka BK

85 kg
Jakub Marchlewski AK 77

16Sep/13Off

Knattiaden 2013

DSCF0346 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
3 guld, och 2 silvermedaljer blev det efter dagens tävling i Kungsbacka
 
 1:a Johan Lind K 53 kg, Alexander Greger U 58 kg och
 Simon Pettersson U 63 kg
 2:a Julius Hjälm P 42 kg och Jakub Marchlewski U 85 kg
13Sep/13Off

Geråscupen 2013

Inbjudan finner ni här

 

9Sep/13Off

5 medaljer i BN brottningarna i Uddevalla

Det blev ett guld ett silver och tre brons i helgen i Uddevalla. Simon Borkenhagen vann guld i K 38 kg, Rafael Åström silver i P 59 kg, Matias Persson brons i K 35 kg, Johan Lind brons i P 53 kg och Jakob Marchlewski brons i U 85 kg.

1Sep/13Off

Veteran SM 2013

DSCF0337

Lagpris på Veteran SM 2013

Vi började säsongen starkt genom att ta hem lagpriset på Veteran SM 2013.
 
Ett mycket glatt gäng som efter många års uppehåll på nytt dragit på sig trikåerna för att ställa upp på Vetaran SM som arrangerades på hemmaplan denna gång.
 
DSCF0342

DSCF0327